Veronika Portsmuth – peadirigent

VeronikaP

Veronika Portsmuth on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuri lõpetanud dirigent (2014, juhendajad professor Tõnu Kaljuste, dotsent Kerri Kotta ja dotsent Allan Vurma) ning mitmekülgne muusik. Lisaks erinevate kooride kunstilisele ja praktilisele juhendamisele panustab Veronika Portsmuth õppejõu ja mentorina koori- ja nüüdismuusika arengusse laiemalt, juhtides erinevate koorimuusika valdkonna organisatsioonide ja ühenduste tööd; lavastades ning teostades vokaalseid sooloprojekte.

Veronika Portsmuth on läbinud lisaks doktoriõppele ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) õpetajakoolituse programmi, lõpetanud G. Otsa nim. Tallinna Muusikakooli klassikalise laulu erialal (2004, õpetaja Mare Jõgeva) ning Stockholmi Kuningliku Muusikaakadeemia üheaastase post-magister programmi kooridirigeerimises (2009, juhendaja Anders Eby). Ta on täiendanud end orkestridirigeerimises Jüri Alperteni, Cecilia Rydinger Alini ja Michael Bartochi klassis ning osalenud Eri Klasi, Filippo Maria Bressani, Bo Johanssoni ja Frieder Berniuse meistriklassides.

Alates 2010. aastast töötab Veronika Portsmuth EMTA kooridirigeerimise osakonna õppejõuna ning juhendab EMTA koorikollektiive erinevate projektide raames. Veronika Portsmuth on töötanud kontsertmeistrina ka Eesti Filharmoonia Kammerkoori juures (2002–2005, peadirigent Paul Hillier) ning Tallinna Muusikakeskkooli dirigeerimisosakonna õpetajana (2005–2007).
Veronika Portsmuth on Euroopa Kultuuripealinna Segakoori, kammernaiskoori Miina ja naiskoori Vero Vocale peadirigent ning kunstiline juht. Dirigendina on ta juhatanud ka Eesti Kontsertkoori, Teaduste Akadeemia Naiskoori, Tallinna Kammerkoori, Tallinna Tehnikaülikooli kammerkoori, Nargen Opera koori, Tallinna Muusikakeskkooli kammerkoori ja poistekoori jpt.

Veronika Portsmuth on huvitatud kaasaegse Põhjamaade kultuuri ja muusika tutvustamisest Eestis, mille tulemusena algatas ta 2008. a Põhjamaade kultuuritegelaste koostööprojekti ning on korraldanud Põhjamaade muusika kontserdiseeria (2003–2012).
Samas tegevussuunas tõi ta 2014. a veebruaris lavale Helena Tulve kammerooperi „It Is Getting So Dark”, mis nomineeriti 2014. a Eesti Teatriauhindade Muusikalavastuse auhinnale.

Alates 2005. a on Veronika Portsmuth olnud seotud laulupidude korraldamise ja juhatamisega, juhatades koore nii 2007. a noorte laulupeol „Ilmapuu” kui ka 2009. a üldlaulupeol „Üheshingamine”.
Koostöös Märt Aguga võitis Veronika Portsmuth 2011. a noorte laulu- ja tantsupeo ideekonkursi ning ta valiti laulupeo „Maa ja ilm” kunstiliseks juhiks. Peol juhatas Veronika Portsmuth nii segakoore kui ka ühendkoori.
Lisaks laulupidudele on Veronika Portsmuth juhatanud koore mitmel üle-eestilisel laulupäeval ning erinevate muusikastiilide pidustustel, nt Punklaulupeol ja Tartu Popkooripeol.

Alates 2013. a on Veronika Portsmuth Eesti Segakooride Liidu esimees (juhatuse liige alates 2007. a). Aastatel 2012–2013 oli ta Eesti Kooriühingu esimees. Veronika Portsmuth on Eesti Kooriühingu mentor, koolitades koorijuhte ja lauljaid erinevatel muusikaalastel teemadel üle Eesti. Ta on korduvalt osalenud ka erinevate konkursside züriide töös. Eesti Segakooride Liidu töö raames on Veronika Portsmuth koostanud välis-õppereiside koolitusplaane erinevate lektoritega (Kopenhaagen 2015, Stockholm 2014 jt).

Et tutvustada Eesti koorikultuuri ja muusikamaastikku laiemalt, on Veronika Portsmuth esinenud erinevate valdkondade konverentsidel ja koolitustel, sh väljaspool Eestit. 2010. aastal toimunud Shanghai EXPO Eesti paviljoni tarbeks lõi Veronika Portsmuth ainulaadse koori-karaoke programmi „Singing Saturdays”, mis võimaldas paviljoni külastajatel osaleda koorilauljana koos virtuaalse kooriga. Paviljoni külastasid sajad tuhanded inimesed kogu maailmast.

Lauljana on Veronika Portsmuth töötanud Eesti Filharmoonia Kammerkooris (2002–2005, peadirigent Paul Hillier) ning esinenud solistina erinevatel kontsertidel.
2011. a suvel ilmus tema esimene sooloplaat „Kõikide järvede kuu”, kus kõlavad Lembit Veevo koorilaulude jazzivõtmes seaded solistile ja ansamblile.
2016. a suvel nägi ilmavalgust tema teine sooloplaat „Fääri lauluraamat/Faroese Songbook”, kus kõlab Veronika Portsmuthi enda helilooming, mis sündis 2007. a Fääri saartel.

Veronika Portsmuth on pälvinud Eesti Välisministeeriumi kultuuripreemia ning Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia laulupeo “Maa ja ilm” eest.
2011. a pälvis ta ka Eesti Rahvuskultuuri Fondi stipendiumi “Suurim heategu eesti muusikale”.